casual-wallpaper

Το Xbox Live προσφέρει ΑΑΑ τίτλο και εμείς περιμένουμε τα indies της Sony

Discussion in 'Playstation 4' started by zlave_admin, Mar 24, 2016.

Share This Page

1. Staff Member
    zlave_admin

zlave_admin King of the Castle

Το Xbox Live προσφέρει ΑΑΑ τίτλο και εμείς περιμένουμε τα indies της Sony

Τα έχουμε πει πολλές φορές. Το έχουμε σχολιάσει άπειρα, είτε μεταξύ μας είτε στο PSaddict. Έχουμε γράψει άρθρα και σήμερα ήρθε η φορά για άλλο ένα. Το ερώτημα απλό, πότε θα δεήσει η Sony να δώσει έναν, κατά την κοινή έκφραση, ΑΑΑ τίτλο στο PS Plus; Είναι εύκολο να διακρίνουμε τον εκνευρισμό των fans όποτε υπάρχει τέτοιο θέμα και έχουν δίκιο, έχουμε δίκιο. Η Sony κοντεύει τα 40 εκατομμύρια κονσόλες σε μια πορεία που ούτε η ίδια δεν το περίμενε. Διπλάσιες πωλήσεις από τον ανταγωνισμό του Xbox One, όλα τα παιχνίδια πουλάνε πολλαπλά περισσότερα στο PS4, οι PS Plus συνδρομητές πολλαπλασιάστηκαν, αναγκαστικά βέβαια αρκετοί λόγω multiplayer.

Είπαμε καλά τα indies, πολλά από αυτά είναι εννοείται αξιόλογα και ίσως καλύτερα από πολλούς μεγαλύτερης κλίμακας τίτλους, αλλά εντάξει, δώσε ρε Sony κάτι στο λαό σου να ηρεμήσει, ανάγκη δεν το έχεις. Μοίρασε 2-3 ΑΑΑ παιχνίδια εκ των οποίων το ένα ήταν cross gen (Injustice) και τα άλλα δύο stand alone DLCs (Infamous First Light, MGS GZ). Στο μεσοδιάστημα έχει ταράξει κάθε δεύτερο μήνα σε εκπτώσεις και με κόστος κάτω των 10€ να δίνει τα ίδια και τα ίδια (Knack, Killzone, Thief, AC Black Flag κτλ), παιχνίδια δηλαδή που ήταν στο launch της κονσόλας πριν 2.5 χρόνια.

Η Microsoft από την άλλη έχει δώσει πολλά περισσότερα "μεγάλα" games στο Xbox Live, ενώ τεράστια σημασία έχει πως με την υποστήριξη backwards compatibility κάθε παιχνίδι Xbox 360 γίνεται διαθέσιμο ταυτόχρονα και στο Xbox One. Για αυτόν τον μήνα, μεταξύ άλλων, η MS προσφέρει το Sunset Overdrive, ένα ΑΑΑ και Αποκλειστικό τίτλο που κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο του 2014, με 81 στο Metacritic και τωρινή τιμή τα 30€.

Στο μεταξύ, εμείς περιμένουμε αύριο μεθαύριο να μάθουμε τα indies που θα πάρουμε για άλλη μια φορά, για να διαμαρτυρηθούμε για άλλη μια φορά, την ώρα που η Sony διανύει μια όχι και τόσο ιδανική PR περίοδο με την διαρροή ενός πιθανού δυνατότερου PS4.5, κάτι που εξόργισε ξανά τους οπαδούς της καθώς νιώθουν απογοητευμένοι για την επένδυση τους στο PS4 και την βιασύνη της Sony να βγάλει αντικαταστάτη στη μέση του κύκλου ζωής.

Ξέχασα να αναφέρω μέσα στο κείμενο πως ήδη ξέρουμε το πρώτο παιχνίδι του PS Plus Απριλίου για το PS4....

Ποια η γνώμη σας για το θέμα; Λέτε να ανακοινώσει και η Sony κάποιο ΑΑΑ τίτλο για το PS Plus Απριλίου ή να περιμένουμε τα γνωστά indies που δεν κατεβάζουν οι περισσότεροι καν;
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ

Last edited: Mar 24, 2016
  2. GeorgeN

GeorgeN Kratos

• Trophy Points: 147
    Εννοείται ότι κανείς μας δεν είναι ευχαριστημένος με το PS Plus. Θέλω να πιστεύω ότι αυτές οι κινήσεις του ανταγωνισμού θα αποβούν υπέρ μας και θα ταρακουνήσουν τη Sony. Νομίζω φτάσαμε σε σημείο που δε πάει άλλο με τα indies. Τουλάχιστον έναν ΑΑΑ τίτλο πρέπει να δώσουν τον Απρίλιο, γιατί η δυσαρέσκεια μεγαλώνει σε επικίνδυνο βαθμό. Για να δούμε...

3. Periklis

Periklis Nathan Drake

• Trophy Points: 159
    και 1 τιτλο ΑΑΑ να δώσουν ΔΕΝ ειναι αρκετό.
    12 μήνες εχει το έτος...αν δε μπορούν η δε θέλουν να δωσουν τουλαχιστον 3 ΑΑΑ παιχνίδια και 3-4 της προκοπής πιο χαμηλού επιπέδου τοτε να το κλεισουν το μαγαζάκι...
    ΕΙΠΑΜΕ......το Γ@ το θέμα!!!

4. Chrissaliv

Chrissaliv Kratos

• Trophy Points: 136
    Έχουμε μια microsoft που σέβεται τους καταναλωτές και μια sony που τους φτήνει έλεος ρε sony!:(

5. thesSonic

thesSonic Dante

• Trophy Points: 73
    Όταν βγάλουν σε κυκλοφορία PlayStation 5 τότε θα δίνουν σε μας του. PlayStation 4 AAA τίτλους..και τώρα άλλωστε το ίδιο δε κάνουν;;υποστηρίζουν όσο μπορούν το 3 με πρωτοκλασάτα παιχνίδια!
    Γνώμη μου;;λάθος στρατηγική γιατί οι απώλειες έχω την εντύπωση ότι έρχονται..

6. Periklis

Periklis Nathan Drake

το αλλο το μαθατε? μεσω ps store μπορεις να αγοράσεις (προσφορα) συνδρομη ετήσια αντι για 50ε ----> 37ε (!)

απο τη μια ακουγεται καλή προσφορα....
    απο την αλλη ομως ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΒΑΤΑ!!!
    Το κάνουν αυτό επειδη βλέπουν οτι ληγμένες συνδρομές ΔΕΝ εχουν ανανεωθει και σου λέει "ας τους ρίξουμε πάλι οσους μας κράζουν" νομιζοντας οτι θα τσιμπήσουμε στο δολωμα της κοροιδίας τους!
    Αυτό ειναι αδικία γιατι οσοι πχ ανανέωσαν πριν 1 μήνα η πριν 1 εβδομάδα και εσκασαν 50 ευρω για ανανέωση, ειναι ουσιαστικά ατυχοι/ρηγμένοι/αδικημένοι !!! σωστα?
    ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΑΔΙΚΙΑ απο την SONY
    ENA AKOMH ΛΑΘΟΣ (τετοια λαθη δεν επιτρέπονται)

ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥΣ!!!

εγω ανανεωση συνδρομής θα κάνω ΜΟΝΟ αν βάλουν 2 τουλάχιστον ΑΑΑ τίτλους σε ενα μήνα ως δωρα.
    Αλλιώς θα μου δουν το γκιόνη!!!

7. Vasilis Lazarou

Vasilis Lazarou Solid Snake

• Trophy Points: 82
    Καλησπερα.
    Αν και λατρης του Playstation,ειμαι πρωτα gamer οποτε πρεπει να ειμαι ειλικρινης.Εχω το Sega Mega Drive (η πρωτη μου κονσολα),ps,ps2,ps3,p4,xbox360,xbox1,alienware steam console και Nintendo 3DS.
    Οσο και να απολαμβανω να παιζω σχεδον τα παντα στο ps4 η αληθεια ειναι οτι σε θεμα marketing και ελξης νεων η και επερχομενων συνδρομητων η Sony τα εχει κανει μανταρα.
    Ο λογος ειναι,οσο κι αν μην το πιστευεται καθαρα πολιτισμικος.Η Ασιατικη αγορα (κυριως Νοτιος Κορεα,Ιαπωνια),εχει την ταση να βγαζει οτι πιο εξελιγμενο και πρωτοπορο απο πλοια μεχρι κονσολες.Aπο κει και περα κανει τις επιλογες της και επιμενει σε αυτες.Oυτε Αμερικανοι,ουτε Ευρωπαιοι διευθυντες της εταιρειας μπορουν να τους αλλαξουν γνωμη.Πρεπει η κατασταση να παει σε απροχωρητο σημειο για να κανει καποιες ''παραχωρησεις'' στους πελατες τους.Αυτο το ειχα ζησει και στον εργασιακο μου χωρο,οταν μιλουσα με Ασιατες και απλα κολλαγε το μυαλο τους σε σημειο που εκλεινα το τηλεφωνο.
    Eνα παραδειγμα ειναι τα online games και ιδιαιτερα τα jrpg που ειναι μια κατηγορια απο μονα τους.Ατελειωτο grinding,ελλειψη quest και end game play οταν βγεις σε συνταξη.Τους αρεσει η ρουτινα και το επαναλαμβανομενο μοτιβο που ξενιζει αρκετους Ευρωπαιους και Αμερικανους.
    Το ps4 αντεγραψε την πολιτικη της Microsoft,με υποχρεωτικη συνδρομη αλλα οχι με τα ιδια bonus.Δεν εχω παιξει κανενα παιχνιδι ps plus γιατι απλα δεν θελω να χαλασω το χρονο και τα ματια μου.Απο την αλλη στο xbox1 σου δινουν ενα indie,arcade game και μια παιχνιδαρα.Και οχι ολα μαζι.Δυο καθε βδομαδα.Απλα να αναφερω πως εχω παρει μεσω της Gold συνδρομης μου,το Killer Instict,ΑC:Black Flag,MGS:Ground Zeroes,Thief,Lords of the Fallen,Tomb Raider:Definitive Edition,Hand of fate,Sherlock Holmes,Elder Scrolls Online και αλλα που δεν θυμαμαι.
    Απο την αλλη η Sony δεν εχει κανει το συστημα συμβατο ωστε να μπορεις να παιξεις με μορφη disc (οχι downloadable remastered) κλασσικους τιτλους.Η Microsoft το εκανε και αμεσως εκανα install ολα τα Halo και τα Gears of War απο το Xb360 που ειχα.Eπισης,οταν αγορασα το Gears of Wars Ultimate Edition για xb1 αυτοματα μου εκανε download for free το Gears of War: Judgement το οποιο ειχα ξεχασει οτι ειχε κυκλοφορησει παλαιοτερα.
    Οσον αφορα τα exclusives,η Sony εχει legacy τιτλους οπως το God of War (που μαλλον μας τελειωσε) και το Uncharted.
    H Μicrosoft απο την αλλη εχει κανει ανθρωπους να αγορασουν την κονσολα μονο για τα Halo,Gears of War,Fable και Forza.
    Επισης,τελευταια αυξανονται τα season exclusives για το xb1 οπως και dlc.

Τελος,οσον αφορα το cross-platforming,η Microsoft εχοντας το πανω χερι ηταν αρνητικη στην αρχη αλλα βλεποντας τη ζητηση του κοσμου (σε αντιθεση με τη Sony) το επανεξετασε και τωρα η Sony παιρνει την ''εκδικηση'' της,επικοινωνικα εννοειται λεγοντας πως ειναι καλη ιδεα αρκει να υπαρχουν ικανοι developers κλπ.Λες και δεν γνωριζει αν μπορει να γινει η οχι...
    Mπορουν να γραφτουν εκατατονταδες πραγματα αλλα δεν επιχειρω να κανω συγκριση μιας και δεν ειμαι fanboy καμιας εταιρειας,απλα θελω να δειξω τη διαφορα αναμεσα στο Ασιατικο και το Αμερικανικο marketing.Eξαλλου σαν ορος και σαν εργασια στην Αμερικη γεννηθηκε,ασχετως αν υπηρχε απο τα αρχαια χρονια χωρις τιτλο!

Αυτα απο μενα,δεν υπαρχουν λογοι για αφορισμους απλα καλο και αγνο gaming,οτι αυτο σημαινει για τον καθενα μας.

Φιλικα,
    Bασιλης.

8. Staff Member
    zlave_admin

Πολύ καλή τοποθέτηση Βασίλη. Γενικά υπάρχει θέμα μάρκετινγκ και κοινού, ήταν τυχερή η σονυ που προσεγγισε δυτικό κοινό από την αρχή με το PS1 και το κρατάει ακόμα, αλλιώς θα είχε καταλήξει μια άγνωστη κονσόλα στην Ιαπωνία μόνο.

9. Periklis

Periklis Nathan Drake

Οσα ειπε ο φιλος Βασίλης με βρίσκουν σύμφωνο 100%.
    Είχα xbox 360 και ενω απο αποψη gaming και γραφικων εμεινα ευχαριστημένος οσο θα εμενα και απο το ps3, παρόλα αυτά προτιμησα το ps4 για τη νέα γεννιά για ενα και μονο λογο.
    Ο Ιάπωνας σε θέματα κατασκευής ΔΕΝ παιζεται!
    Σχέδιο, μέγεθος, λειτουργία, design, επεξεργαστής, ολα ειναι προσεκτικα διαλεγμένα και σχεδιασμένα.
    Αγοράζεις τη κονσόλα και εχεις το κεφάλι σου ησυχο.
    Προσωπικά αλλα και πολύς κοσμος τραβηξε τα πανδεινα με τα "ελλατώματα" του xbox360" και αυτό μας φόβισε και μας απέτρεψε απο το να αγοράσουμε την νεα xbox One κονσόλα.
    Ενα μικρό παράδειγμα ειναι οτι οι Αμερικάνοι εχουν έρωτα με τον όγκο και τις γωνίες, και για αυτό το xbox one θυμίζει παλιό βιντεοκασετομηχάνημα...κτηνος ολόκληρο...θες να το μεταφέρεις και πρεπει να καλέσεις μεταφορική! Ενω το ps4 ενα κομψό αριστούργημα.
    Θα μου πεις, για ντεκόρ το πηρες η για παιχνιδι?
    Θα σου έλεγα οτι εχεις δικιο, αλλα οταν βλέπω αυτό το "τούβλο" τροφοδοτικό του xONE με πιάνει αισθητικός πονοκέφαλος!!!
    Κάτι τέτοια με οδήγησαν χωρίς κανένα ενδοιασμό στο να αγοράσω playstation.4 ...
    Oμως πλέον βλέπω κινήσεις που κανει και αλλες που σκοπευει να κάνει, οπως ολα δειχνουν, η σόνυ, και με πιάνουν τα διαόλια μου!
    Κάτι τετοια θα με κάνουν η να στραφώ ξανα στη microsoft, ή να παψω να ασχολούμαι με τις κονσόλες και γιατί οχι και με το gaming!
    Αλλωστε οταν βλεπω οτι η μόδα της ανακύκλωσης και αναπαλαίωσης παλαιων παιχνιδιων ειναι πλέον κυριάρχουσα, τοτε απογοητευομαι και αναρωτιέμαι μηπως εν ετη 2016, το όλο θέμα επιασε ταβάνι!
    Ακόμη και οι τίτλοι νέων παιχνιδιών δεν εχουν να προσφέρουν τιποτα το καινούριο, τιποτα το ενδιαφέρον.
    Νοσταλγώ παλαιούς τιτλους...ΟΧΙ για να τους παιξω ξανα! Αλλά την αισθηση και το θαυμασμό που μου προκάλεσαν οταν τους επαιξα πρωτη φορα!
    Πλέον, κανένας τιτλος νεος δε μου κάνει αυτη την αισθηση!
    παιχνίδια που τα παιζεις 2 ωρες και μετά απλα τα βαριέσαι...
    Μήπως παιζει ρόλο το γεγονός οτι μεγαλώνω και δεν εχω την ίδια παιδική περιέργεια και ενθουσιασμό?
    Ισως...ομως ακόμη κι ετσι να ειναι, δε πιστεύω πως το αποτέλεσμα της σημερινής gaming εποχής ειναι θετικό.
    Στο ερώτημα ....xbox ή Playstation... θα απαντούσα.....atari!
    Γιατί μπορει να μην ειχε παιχνιδάρες...μπορει να μην ηταν ασυρματα τα joysticks....μπορει 1002 λογους αρνητικούς....αλλα......σε εκανε τοτε να σκέφτεσαι ποοοοοσο μπορει να εξελιγθει στο μέλλον αυτο το πραγμα!
    και επαιζες εχοντας στο μυαλό σου το τι μπορει να δουν τα ματια σου στο κοντινό μέλλον!
    Τωρα ομως..?
    Τι αλλο μπορεί να δουν τα ματια μας?

Το xbox εχει μακράν πολύ καλύτερα "δωρεάν παιχνίδια", πραγμα σημαντικό γιατι σε γλιτώνει απο το να σκας λεφτά για να αγοράσεις σοβαρούς τίτλους. Οταν κάθε λιγο και λιγάκι σου προσφέρει ΑΑΑ τιτλους δε θες τιποτα αλλο. Αρα καταλήγω πως το xbox αγαπά οσους δεν εχουν μεγάλες οικονομικές δυνατότητες και τους δινει την ευκαιρία να απολαυσουν τη κονσόλα!
    Ομως...

10. Vasilis Lazarou

Vasilis Lazarou Solid Snake

• Trophy Points: 82
    Συμφωνω και εγω σε ολα με το φιλο Ζηση και Περικλη!Πραγματικα,δεν νομιζω οτι μπορει να ειπωθει κατι αλλο.Εχω την αισθηση πως μολις με τρια post,καναμε την πιο ωριμη,μακρυα απο fanboy-ισμους και δημοψηφισματα,που εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο.Ουτε στο ign,ουτε στο gamespot,ουτε πουθενα αλλου.
    Και δεν ευλογω τα γενια μας,ειλικρινα ετσι νιωθω και χαιρομαι που ατομα της ηλικιας μας,που βιωσαμε την απαρχη των κονσολων μεχρι και τωρα,εχουν τοσο λογικο συνειρμο και αποψεις!

11. Periklis

Periklis Nathan Drake

Αρχοντα, εχεις δίκιο...Να ήξερες ποσο πολύ μου εχουν λείψει τα συναισθήματα που μου προκαλούσαν κάποτε καποια παιχνιδια "αποκλειστικότητες" χαρη στα οποία εχτισαν τη φήμη τους κονσόλες οπως το playstation.
    Eπαιζες ας πουμε, Crash, η Syphon Philter, και γουσταρες!!!
    Ακόμη και η Τοmb Raider....Θυμησου ποσο επαναστατικό και τελειο για εκεινη την εποχή ηταν που μπορουσες να κολυμπησεις σε νερά με την Lara και ερχοντουσαν ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ!!! και ηταν κατι πρωτόγνωρο για gaming που σε ενθουσίαζε! και καθε φορα με το καιρό ολο και περισσοτερο βελτιωνόταν και βελτιωνόταν ωσπου........τελος!
    Νιώθω λες και φτάσαμε στο ταβάνι της εξελισιμότητας!
    Ποια PVR και 4Κ!
    Αυτά δεν ειναι gaming!
    εγω για gaming μιλάω!
    Για ιδέες, για gameplay, για φαντασία!!!
    ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΑ ΠΑΛΑΙΑ FINAL FANTASY!!!
    Η παιχνιδια playstation.2 τυπου Onimusa, devil may cry, legacy of Kain, Metal gear Solid κ.α !!!
    Ολα ηταν εμπνεύσεις ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ και εκστασίαζαν τον gamer!
    Τώρα...πατάνε πανω σε αυτά ως ευκολη λυση και τα επανακυκλοφορούν η βγάζουν ορισμένα εκτρώματα ως και καλά την συνέχειά τους! Λες και βαριούνται!
    Δεν ειναι θεμα γραφικών ειναι θέμα εμπνευσης και ιδεών, που θα αγγίξουν τον gamer και θα του προκαλέσουν το ενδιαφέρον του και θα παιξουν με την φαντασία του και την ιδιότροπη αντίληψή του!

12. Staff Member
    zlave_admin

Προχτες μόλις έλεγα κάτι παρόμοιο, ότι δεν έχω παίξει κάτι σε αυτήν την γενιά που να με κάνει να λέω "πωω ρε φίλε τι παίζω" όπως με κάνανε πολλά παιχνίδια στο παρελθόν.