aco-skin

ΠΡΟΣΟΧΗ! FIFA 18 update 1.03 ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!

Discussion in 'Playstation 4' started by Periklis, Oct 18, 2017.

Share This Page

1. Periklis

Periklis Kratos

• Trophy Points: 139
    [​IMG] Φιλαράκια γεια σας...
    Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε με σκοπό την συζήτηση πάνω σε κάτι που "καίει" εδώ και λιγες μέρες και δεν ειναι άλλο από το αποτυχημένο update 1.03 του FIFA 18. Θα ηθελα να καταθέσετε τις δικές σας παρατηρησεις, αν συμφωνείτε η αν διαφωνείτε με τις δικές μου παρατηρήσεις αλλα και αλλων χρηστών στο διαδίκτυο. Παρατηρησεις για "θεματάκια" που εμφανιστηκαν μετα το update 1.03 και τα οποία χάλασαν το παιχνιδι σε βαθμό που το καθιστά βαρετό και κουραστικό τόσο που αν δεν βγει ενα νέο update να διορθώσει τα κακώς κείμενα τοτε το παιχνιδι θα χάσει το στοιχείο της αντοχης στο χρόνο οπου και διακρινόταν τα τελευταία έτη και ισως το FIFA 18 αποτελέσει την αρχή της κατηφόρας του μεγάλου αυτού τίτλου της ΕΑ.
    Ακολουθούν οι παρατηρήσεις μου, αλλα και αλλων χρηστών σε αρθρα και βιντεο στο διαδίκτυο οι οποίες (προσοχή!) δεν γίνονται με βάση την δική μου προσωπική δεξιότητα στο εν λόγω παιχνιδι. Αλλά με βάση τη συγκριση του gameplay του FIFA 18 με το FIFA 18 DEMO κυρίως και της πρώτης εβδομάδος κυκλοφορίας του πριν την εμφάνιση του 1.03 update!

YΓ.Ελπίζω αυτά να εχουν γινει αντιληπτά από την ΕΑ και να μην κοιμουνται τον υπνο του δικαίου...

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

1) Through Balls / προωθητικές πάσες : Γίνονται με ταχύτητα μεγάλη, μη ρεαλιστική. Οι αμυντικοί δε τις προλαβαίνουν και δε τις κόβουν με τίποτα, ειδικά τις προωθητικές απο ανάπτυξη στα άκρα του γηπέδου. Μάλιστα, παρατηρείται κατ' επανάληψη οτι οταν ο αμυντικός πάει προς τη πορεία της μπάλας οταν εκεινη πλησιάζει σε εκείνον, τότε ο αμυντικός κανει ενα μικρο κοψιμο της κινησης του και εκει που νομίζεις οτι θα τη κόψει εκεινη συνεχίζει τη πορεία της με τον αμυντικό να εχει χάσει τη ταχύτητά του. (κατι τέτοια κοροιδεύαμε καποτε στο Pro, με τις κάθετες να περνάνε αναμεσα απο 3-4 αμυντικούς και να βγαινει ο επιθετικος τετ α τετ με το τερματοφύλακα ακουραστα!)

2) Ταχύτητα παιχνιδιού / Speed : Είτε παίξεις στο Slow, είτε στο Fast, η ταχυτητα του παιχνιδιού είναι αρκετά γρηγορη σε βαθμό που κάνει το παιχνίδι να μοιάζει περισσοτερο arcade παρα εξομοιωτή οπώς το ειχαμε συνηθίσει. Θυμίζει κάτι από τα παλαιότερα Pro evolution και ενώ η ταχύτητα συνηθως προσφέρει θέαμα, στη συγκεκριμένη περίπτωση μοιαζει κουραστική και μη ρεαλιστική. Ειδικά όταν αλλάζεις πασες και κυκλοφορεις τη μπαλα με τη μία που λέμε, τοτε νομίζεις οτι οι παίχτες και η μπάλα εχουν βάλει νέφτι στα σκέλια τους! Εν συγκρίσει παντα με το Demo σιγουρα ο γρηγορος ρυθμός του ΦΙΦΑ 18 εχει γινει πολυ πιο γρηγορος και σε ζαλίζει!

3) Επίπεδο δυσκολίας : Εδώ ίσως παιζει ρόλο και η αξία του καθε παιχτη. Οπότε ειναι λιγο σχετικό. Όμως αφιερώνοντας πολλές ώρες και στο DEMO και τωρα στη κανονική εκδοση, παρατηρησα το εξής. Παιρνω πχ Ολυμπιακό εναντίων Barcelona στο επίπεδο professional. Tης ριχνω 5 γκολ για πλάκα με κατοχη 70-30 υπέρ μου. Λέω "πολυ ευκολο ειναι ας βάλουμε το αμεσως επόμενο επίπεδο World Class. Εκεί παίρνω Barcelona εναντιον Ολυμπιακού. Το αποτέλεσμα; Να μη μπορώ να σταυρώσω νίκη. Να μη μπορω με το Μέσι να κάνω ευκαιρία. Δηλ σου βγάζει το λάδι να κερδίσεις μια ομάδα χαμηλού επιπέδου οπως ο Ολυμπιακός η ο ΠΑΟΚ.(υποψιν, ειμαι γαυρος!)...Μαλιστα κατοχη ειχα, και κυκλοφορια μπαλας μια χαρα...ευκαιρια ομως δε μπορουσα να κανω και ξαφνικά το ΑΙ ετρωγε φλασιες και χανόταν η μπάλα! Ενιωθες οτι θα φας το γκολ, οτι ειναι θεμα χρόνου. Κάτι λοιπόν δε παει καλα με τα επίπεδα δυσκολίας, και ας λέει στις πληροφορίες του update οτι χαμηλώσανε τη δυσκολία ΜΟΝΟ στα 2 πρώτα επίπεδα δυσκολίας του παιχνιδιού. Σιγουρα το 3ο και 4ο επίπεδα δυσκολίας που ειναι και τα πιο "ρεαλιστικά" ας το πούμε έτσι, επηρεάστηκαν αρνητικά για κάποιο λόγο.Πάλι σε συγκριση με το demo τα σχολιαζω αυτά...Διότι επαιρνα Barcelona εναντια στη Boca Juniors στο επίπεδο World Class, και ενιωθα και πίεση, ετρωγα και γκολ οταν χαλάρωνα η δε προσεχα οσο επρεπε, αλλα οταν εβαζα κατω τη μπάλα και επαιζα συγκεντρωμένα στο τελος εριχνα 3 γκολ....οχι πανευκολα αλλα τα εριχνα....τωρα, καλα κρασά!

4) Σουτ μακρινά εκτός περιοχής : Υποτίθεται το update 1.03 θα διόρθωνε τα "ευκολα" σε γενικες γραμμες γκολ που σημειώνονταν απο μακρινα σουτ αρκετα συχνα. Τώρα αυτό που παρατηρώ είναι οτι στα 5 πχ σουτ, τα 3 η τα 4 θα βρουν πανω σε σώματα...κάνεις σουτ και ενω φαινεται πως εχει ενα αμυντικο παιχτη μονο μπροστά η μπάλα πάει πάνω του λες και σημαδευεις αυτόν!
    Ακόμη και αν θεωρήσω οτί και αυτη η παρατήρηση ειναι σχετική ισως ειναι τυχαιο γεγονός, βασίζομαι και στην εμπειρία αλλων φίλων που προσεξαν το ίδιο πράγμα.

Μη περιμένετε να δειτε ενα κατεβατό παρατηρήσεις...αυτά τα τέσσερα (4) σε αριθμό γεγονότα παρατήρησα εγώ και νομίζω είναι αρκετά και σημαντικά. Αν εχετε κατι αλλο να προσθέσετε που μπορεί να επεσε στη προσοχή σας θα ηταν χρησιμο. Κυρίως ομως μας ενδιαφέρει να διασταυρώσουμε τις παρατηρήσεις μας και να διαπιστώσουμε με σιγουριά οτι τελικά πραγματι το update 1.03 εκανε περισσοτερο κακό παρά καλό στο παιχνίδι που αγαπάμε.
    Επίσης όποιος μάθει η βρει καποια πληροφορία στο internet που να αναφέρει κάτι καλό είναι να την μοιραστεί με εμάς όλους!
    Ευχαριστώ!

2. Periklis

Periklis Kratos

• Trophy Points: 139